Nasze pracownie

  Pracownia kulinarna i gospodarstwa domowego
 • Pracownia, gdzie dominującą formą terapii jest ergoterapia, czyli terapia poprzez pracę. W tej pracowni uczestnicy zajęć uczą się przygotowywania posiłków sobie oraz innym, prawidłowego zachowania się przy stole, nakrywania go i dekoracji. Uczą się tam obsługi sprzętów AGD takich jak zmywarka, pralka, suszarka itp. Działalność tej pracowni przygotowuje uczestników do samodzielnego wykonywania niezbędnych czynności życiowych.


  • Pracownia muzyczna
 • W Środowiskowym Domu Samopomocy organizowane są różne formy zajęć związanych z muzyką. Są to między innymi: wspólne śpiewanie oraz słuchanie ulubionej muzyki, zajęcia relaksacyjne, zabawy ruchowe z podkładem muzycznym. Pracownia muzyczna wykorzystywana jest również jako miejsce prób Kółka Teatralnego. Związek muzyki ze stanem ducha jest bardzo ścisły. Muzyka koi psychikę, czyni życie pogodniejszym, a cierpienie i chorobę mniej dotkliwą.
  • Pracownia komputerowa
 • Służy uczestnikom do zdobywania umiejętności jakie daje komputer i internet, nauka pisania, robienia zaproszeń, odbywają się projekcje filmów, nagrań, zdjęć, sporządzane są książki kucharskie, nabywane są umiejętności z obsługi aparatu fotograficznego i kamery. W ramach działań pracowni przygotowywana jest comiesięczna gazetka ścienna, prowadzona jest również kronika ŚDS. Oczywiście w pracowni komputerowej jest również redakcja naszej strony internetowej.


  • Sala rehabilitacyjna
 • Realizowane są zadania indywidualne i grupowe z zakresu terapii ruchowej, rehabilitacji, sportu, turystyki i rekreacji, wychowania fizycznego. Odpowiednio dobrane ćwiczenia nakierowane są na konkretne problemy, potrzeby i możliwości uczestników. Pracownia wyposażona jest w atlas, rowerki treningowe, bieżnia, drabinki, orbitrek, pas masujący, rotor, przyrządy do ćwiczeń manualnych, materace, piłki do ćwiczeń, piłkarzyki. Ponadto w budynku jest stół bilardowy, do tenisa. W ramach pracowni uczestnicy przygotowują się do zawodów sportowych.


  • Pracownia plastyczno-rękodzielnicza
 • W pracowni plastycznej odbywają się zajęcia z arteterapii obejmujące różne techniki plastyczne i rękodzielnicze. Wykonuje się tam kompozycje z masy solnej, kartki świąteczne, malowanie odlewów gipsowych, wykonuje się prace ze sznurka, tworzone są ozdoby okolicznościowe, obrazy ze skóry, drewna, sztucznych i suchych kwiatów. Ofertą nie uwarunkowaną szczególnymi zdolnościami manualnymi jest malowanie kredkami, farbami, czy flamastrami, na papierze, płótnie lub szkle. Uczestnicy uczą się starannego i estetycznego wykonania, a efekt końcowy pracy daje poczucie satysfakcji. Wszystkie działania pracowni mają zmierzać do rozwoju zainteresowań uczestników zajęć, które pozwolą im na zagospodarowanie czasu wolnego. Ponadto w pracowni prowadzone są również treningi z zakresu zaradności życiowej: prasowanie, drobna naprawa odzieży. Uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu szycia ręcznego, obsługi maszyny do szycia. Wykonywane są różnego rodzaju robótki ręczne: wyszywanie, haftowanie, prace na drutach, szydełku, tkanie. W ramach działalności pracowni organizowane są wyjazdy na wystawy, na których uczestnicy mają możliwość zaprezentowania swoich prac szerszemu gronu.


  • Pracownia stolarsko-ceramiczna
 • W pracowni tej uczestnicy zapoznają się ze strukturą i obróbką drewna, robią karmniki dla ptaków, pułki, kwietniki, wykonują ramy do obrazów, które powstały w innych pracowniach terapeutycznych, uczą się rzeźby, powstają tutaj również wyroby z gliny. Celem głównym zajęć jest rozwój zaradności życiowej, zainteresowań, wzajemnej współpracy, komunikacji w grupie, najbardziej jest uczęszczana przez panów. W ramach funkcjonowania stolarni uczestnicy biorą czynny udział przy wykonywaniu prac remontowych oraz naprawie sprzętu znajdującego się w Środowiskowym Domu Samopomocy. Różnorodność zajęć pozwala udoskonalić warsztat techniczny i twórczy oraz usprawnia koordynację wzrokową. W ramach działalności pracowni organizowane są również wyjazdy na wystawy, na których uczestnicy mają możliwość zaprezentowania swoich prac szerszemu gronu.


  • Gabinet fizjoterapeutyczny
 • W gabinecie znajdują się następujące urządzenia: aparat do elektroterapii, laser, pole magnetyczne, lampa Sollux, lampa antydepresyjna, stół rehabilitacyjny, masażer wodny. Sprzęt, w który wyposażony jest gabinet jest bardzo dobry, kompletny i funkcjonalny. Zabiegi wykonywane są na podstawie skierowania od lekarza, w którym wyszczególniona jest jednostka chorobowa, dokładny rodzaj zabiegu, czas i ilość potrzebnych zabiegów.


  • Pracownia stolarska
 • W pracowni stolarskiej uczestnicy wykonują drobne prace o charakterze dekoracyjnym oraz funkcjonalnym. W ramach współpracy z innymi pracowniami wykonywane, a następnie malowane są drewniane ramki, oprawiane obrazy. W pracowni tej uczestnicy zapoznają się ze strukturą i obróbką drewna, robią karmniki dla ptaków, pułki, kwietniki, uczą się rzeźby, powstają tutaj również wyroby z gliny. W ramach funkcjonowania stolarni uczestnicy biorą czynny udział przy wykonywaniu prac remontowych oraz naprawie sprzętu znajdującego się w Środowiskowym Domu Samopomocy. Różnorodność zajęć pozwala udoskonalić warsztat techniczny i twórczy oraz usprawnia koordynację wzrokową.


  • Inne pomieszczenia:
 • Pokój wypoczynkowy
 • Pokój lekarski
 • Pokój kierownika
 • Pokój księgowego
 • Pokój pracownika socjalnego